CAPPUCCINO

Pokud nejste příznivcem úplně malé a silné kávy, je pro Vás vhodnější jemnější cappuccino. Cappuccino se skládá z klasického espressa, mléka a mléčné pěny.

Spousta lidí si myslí, že je to sladký nápoj a dá se jednoduše připravit ze směsi v sáčku a horké vody. Pravé cappuccino se připravuje trochu jinak a rozhodně není sladké, pokud si ho sami neosladíte.

Cappuccino nejlépe připravíte z dobře vychlazeného plnotučného mléka. To ušlehejte v nerezové konvičce parní tryskou na kávovaru.

Trysku mějte puštěnou relativně naplno a hubičku trysky ponořte zhruba jeden centimetr pod povrch mléka v konvičce. Při šlehání byste měli slyšet příjemné praskání a bublání.
Dejte pozor, abyste mléko neuvařili. O cappuccino si nikdy nesmíte spálit rty nebo jazyk. Teplotu mléka v konvičce poznáte jednoduše rukou. Ve chvíli, kdy vás ruka pálí tak, že už ji na konvičce neudržíte, má mléko tu správnou teplotu, tedy 65-70°C.

 

  

Pěna by měla být jemná, krémová a bez jakýchkoliv bublinek. Kompaktnost pěny a vzduchové bublinky totiž nejsou indikátorem kvalitního pravého italského cappuccina. Dobře promíchanou pěnu tedy nalijte do právě připraveného espressa.

Vypadat by to mělo velice podobně jako na tomto obrázku.

 

Zkušenější baristé umí při tomto lití mléka do espressa vytvořit na povrchu kávy krásné obrázky. Cappuccino by mělo mít na povrchu 1-2 cm mléčné pěny. Vytvoření obrázku na cappuccinu není nutností, ale určitě každého zákazníka potěší. Více se můžete inspirovat v sekci Lavazza Latte Art.

V Itálii se pije cappuccino zejména na snídani a je považováno za jedno z mistrovských děl, které Vám může pravý barista nabídnout. Po celém světě se ale cappuccino konzumuje po celý den, někdy také jako lahodný dezert.

A proč se cappuccino nazývá cappuccino? Pravděpodobně se jedná o analogii mezi typickým oblečením mnichů jménem Capuchin a odstínem barvy, který vznikne po smíchání mléka a kávy.

 

Jak dosáhnout perfektního italského cappuccina?


Základem je správný poměr použitých surovin:


1/5 espressa
2/5 našlehaného mléka
2/5 horkého mléka (70°C)
 
Jelikož až 4/5 cappuccina jsou tvořeny mlékem, je velice důležité vybrat správné mléko, abychom dosáhli dokonalého cappuccina.
 
Typy mlék
  • standardně je používáno kravské mléko - existují dva typy: čerstvé a UHT (Ultra High Temperature) mléko
  • čerstvé mléko: je pasterizováno a baleno do 48 hodin po dojení. Pasterizace probíhá procesem HTST při teplotě 75-85°C, která mléku ponechá všechny jeho nutriční hodnoty. Doba spotřeby je cca 6 dní od výroby.
  • UHT mléko: je zpracováno rychlou sterilizací po dobu 2-5 sekund při teplotě 135-150°C a poté se balí v aseptických podmínkách. Doba spotřeby je až 90 dní od výroby.
  • plnotučné mléko: obsahuje nejméně 3,5 % tuku
  • polotučné mléko: obsahuje okolo 1,5 % tuku
  • nízkotučné mléko: obsahuje 0,5 % tuku

Pro chuť mléka jsou důležité dva faktory: obsah bílkovin a obsah tuku. Čím více je v mléku obsaženo těchto dvou elementů, tím chutnější je mléko i v našem cappuccinu. Proto je nejvhodnější použít plnotučné mléko s obsahem 3,5-3,8 % tuku. Také se doporučuje spíše UHT mléko.
 
Pro našlehání mléka v ideální konzistenci jsou však důležité také další faktory jako: džbánek, espresso kávovar a baristovy zkušenosti a dovednosti.
 
Džbánek 
  • materiál: nejvhodnější je nerez ocel, z důvodu zajištění hygieny, správné teploty a dlouhé životnosti
  • tvar: ideální je zúžený tvar u hrdla, aby v mléce mohl vzniknout vír při emulgaci a tím se do mléka dostalo přesně potřebné množství vzduchu
  • velikost: závistí na počtu cappuccin, které připravujeme. Pro jedno až dvě cappuccina nám postačí džbánek o velikosti 0,5 l, pro 2-3 cappuccina budeme potřebovat džbánek o objemu 0,75 l, pro 4-5 cappuccinapoužijeme džbánek o objemu 1 l.

Espresso kávovar

  • o správném nastavení a péči o kávovaru se dozvíte více v sekci Technologie
 

Příprava našlehaného mléka
  1. uvolněte páru z trysky
  2. nalijte vychlazené mléko do poloviny džbánku
  3. ponořte trysku asi 2 cm pod hladinu mléka
  4. otevřete parní ventil
  5. pomalými pohyby nahoru a dolů pohybujte džbánkem, nikdy však nevynořte trysku z mléka
  6. znovu ponořte trysku asi 2 cm pod hladinu mléka a nakloňte džbánek, aby se vytvořil v mléce vír
  7. uzavřete parní ventil, pokud už neudržíte ruku na džbánku, mléko má ideální teplotu
  8. otřete vlhkou utěrkou trysku, aby mléko nezaschlo v otvorech
 

 

Lavazza na Australian Open 2018

...
odběr novinek