ZPRACOVÁNÍ KÁVY

Nasbíranou kávu čeká další cesta, její zpracování. Zpracování může proběhnout několika způsoby a záleží na farmářích, jaký způsob zvolí, který si mohou v daných podmínkách dovolit. Zpracování dělíme na suché, mokré a polo-mokré. Každý ze způsobu zpracování kávy má vliv na výslednou chuť kávy, ale také na její cenu.


 

Suché zpracování


Tento způsob patří mezi ty úplně původní. Používali ho Arabové na Blízkém Východě. V poslední době se  suché zpracování používá pro méně kvalitní kávy, protože nevyžaduje tolik ruční práce a je levnější.
Ihned po sběru rozprostírají farmáři nasbírané plody na velkých betonových podlahách, většinou nedaleko plantáže. 
Plody  pomalu schnou po dobu jednoho měsíce. Farmáři je pravidelně prohrabávají, aby plody nezačaly plesnivět (jeden jediný plod může zkazit velké množství zpracované kávy). Na noc, nebo při dešti, kávu přikrývají. Slupka i dužina, které obalují kávová zrnka, pomalu schne. Po usušení se plody loupou. 
 
Káva zpracovaná suchým způsobem má plnou chuť, do oříškových, čokoládových a karamelových tónů. Tento způsob je hojně využíván v Brazílii, západní Africe, Vietnamu a Laosu.

  

Mokré zpracování


Kvalitnější kávy se zpracovávají častěji mokrým způsobem. Tento způsob zpracování je mnohem náročnější, a to se odráží na výsledné ceně kávy (v ceně kávy se odráží zejména množství použité vody). Nasbírané plody putují po sklizni do vodních nádrží, kde dochází k jejich selekci. Těžké plody klesají ke dnu, lehké a nedozrálé plavou na hladině. Po této selekci se plody zbavují slupky a části dužiny v loupacím stroji. Musí se loupat nejpozději do 24 hodin od sběru. Dužina a slupka později k zrnům přisychá. Zrna obalená pergamenem a dužinou nechávají farmáři až 36 hodin namočené ve vodě v kvasných nádržích. Zrna prochází procesem fermentace, kdy různé enzymy a bakterie působí na vnější obaly zrna a zbavují ho zbytku lepkavé dužiny na povrchu. Po fermentaci se zrna důkladně promyjí a dávají sušit na betonové plochy.
 
Káva zpracovaná mokrým způsobem má lehké tělo s nádechem ovoce, květin a různých kyselinek.

 

Polo-mokré zpracování


Na některých plantážích volí farmáři způsob, který je na rozhraní suchého a mokrého. Nasbírané plody farmáři loupou v loupacích strojích a poté i s lepkavou dužinou nechávají schnout na slunci. 

 
Zrna na sobě nemají slupku, ale velkou část dužiny ano. Nepotřebují na zpracování tedy skoro žádnou vodu. Polo-mokrý způsob zpracování kávy je náchylnější na nejrůznější plísně. Proto farmáři zrna prohrabávají i několikrát za hodinu. Tento způsob zpracování využívají farmáři často na malých plantážích.
 
Káva zpracovaná polo-mokrým způsobem má výraznější sladkou a karamelovou chuť, která je způsobená vstřebáním cukrů z dužiny do zrnek.
 

 

Lavazza na Australian Open 2018

...
odběr novinek