PRAŽENÍ KÁVY

Kávová zrna urazila náročnou cestou, většinou přes oceán a prošla rukou stovek lidí. Do této chvíle ale nemají s úžasně voňavou kávou téměř nic společného. Vůně a chutě kávy vyzdvihne až proces upražení zrn. 

V důsledku procesu pražení káva mění svou fyzikální a chemickou strukturu. Například karamelizace cukrů a karbonizace celulózy mají za následek tradiční hnědý odstín fazole. Ale to není všechno. Objem fazole se po upražení zvýší o 40-50 % a hmotnost fazole klesne o 18-20 % v důsledku odpařování vody.
Upražením kávových zrn také dochází k vytváření vůní díky uvolňování oxidu uhličitého z části fazole. K tomuto procesu uvolňování oxidu uhličitého, který se přirozeně nachází v kávových zrnech, dochází až při teplotách 220°-230°.
Po upražení zůstává množství kofeinu v kávových zrnech prakticky beze změny.
 
 
 
 
 

Proces pražení je ohromně složitý. Pražič ovlivňuje proces pražení několika faktory najednou.

  

Většina pražiček má velký buben, který se po celou dobu pražení otáčí dokola. Zrna tedy neustále rotují až jsou všechna rovnoměrně upražená.  Pražičky mají malé skleněné okénko, kde můžete sledovat, jak zrna pomalu mění barvu a tmavnou. Pražič si po celou dobu pražení nabírá trierem vzorky a podle nich upravuje proces. Může ovlivnit množství a teplotu horkého vzduchu, rychlost točení bubnu a dobu pražení. 

Méně pražená káva má kyselejší chutě, které s délkou pražení přecházejí do čokoládových. Hodně pražená káva je tmavá a výrazně hořká. Po upražení si musí káva před zabalením několik dní odpočinout. Čerstvě upražená káva pracuje a mohla by nafouknout balení a kávu zkazit. Káva ale musí být uskladněna v suchu, mimo dosah světla s minimálním přísunem vzduchu.

 

Po 3-4 dnech se může káva zabalit, nejčastěji do vícevrstvých sáčků s ventilem. Cílem všech výrobců je zajistit dlouhotrvající aromatickou chuť kávy, a tak by káva měla být po otevření uchována v původním obalu, nejlépe na tmavém a chladném místě.  

 

 

Pražení je také chvílí, kdy se míchají směsi. Jednodruhové kávy mají svou jedinečnou chuť, je však obtížné udržet dlouhodobou stálost chuti. Proces míchání kávy Častěji se proto připravují směsi káv, espresso je potom mnohem komplexnější a vyváženější. 

 
Je všeobecně známo, že tajemství potěšení a harmonie různých směsí je dosaženo smícháním kávy, která se liší, pokud jde o odrůdy: Arabika
nebo Robusta, typ zpracování: suchý nebo mokrý, a také záleží na zemi původu. Všechny tyto prvky určí jedinečné vlastnosti a charakteristiku kávy a budou mít za následek vyvážený produkt s dobře definovanou chutí, aroma a tělem.
Samozřejmě, že čím vyšší je procento Arabiky ve směsi, tím více bude šálek kávy aromatický. Směsi vyrobené kombinací Arabiky a Robusty jsou více plné, s větší a výraznější chutí, s čokoládovým tónem.

 

 

 

Lavazza na Australian Open 2018

...
odběr novinek