Kávová zrna urazila náročnou cestou, většinou přes oceán a prošla rukou stovek lidí. Do této chvíle ale nemají s úžasně voňavou kávou téměř nic společného. Vůně a chutě kávy vyzdvihne až proces upražení zrn.
Proces pražení je ohromně složitý. Pražič ovlivňuje proces pražení několika faktory najednou.
Většina pražiček má velký buben, který se po celou dobu pražení otáčí dokola. Zrna tedy neustále rotují až jsou všechna rovnoměrně upražená. Pražičky mají malé skleněné okénko, kde můžete sledovat, jak zrna pomalu mění barvu a tmavnou. Pražič si po celou dobu pražení nabírá trierem vzorky a podle nich upravuje proces. Může ovlivnit množství a teplotu horkého vzduchu, rychlost točení bubnu a dobu pražení.
Méně pražená káva má kyselejší chutě, které s délkou pražení přecházejí do čokoládových. Hodně pražená káva je tmavá a výrazně hořká. Po upražení si musí káva před zabalením několik dní odpočinout. Čerstvě upražená káva pracuje a mohla by nafouknout balení a kávu zkazit. Káva ale musí být uskladněna v suchu, mimo dosah světla s minimálním přísunem vzduchu.
Po 3-4 dnech se může káva zabalit, nejčastěji do vícevrstvých sáčků s ventilem. Cílem všech výrobců je zajistit dlouhotrvající aromatickou chuť kávy, a tak by káva měla být po otevření uchována v původním obalu, nejlépe na tmavém a chladném místě.
Pražení je také chvílí, kdy se míchají směsi. Jednodruhové kávy mají svou jedinečnou chuť, je však obtížné udržet dlouhodobou stálost chuti. Častěji se proto připravují směsi káv, espresso je potom mnohem komplexnější a vyváženější.